PLUCO-STRONA

W mediach: dr Elżbieta Pluta i lek. Tomasz Nikliński na temat profilaktyki i diagnostyki raka płuca

Dr n. med. Elżbieta Pluta i lek. Tomasz Nikliński wypowiedzieli się w mediach na temat profilaktyki i diagnostyki raka płuca.

– W okresie pandemii mamy bardzo dużo pacjentów, którzy zgłaszają się do nas w stopniu bardzo zaawansowanym i tym pacjentom możemy tylko zaproponować leczenie paliatywne, więc wielka prośba do ludzi młodych palących, aby rzucili papierosy i e-papierosy – zaapelowała dr n. med. Elżbieta Pluta – kierownik Zakładu Radioterapii. I podkreśliła, że NIO-PIB Oddział w Krakowie przystąpił do programu w kierunku wykrywania raka płuca.

Jak zaznaczył lek. Tomasz Nikliński z Kliniki Chirurgii Onkologicznej obecnie intensyfikujemy diagnostykę mikroskopową pobranych próbek od chorych na raka płuca. – Dzięki nowoczesnej diagnostyce genetycznej możemy dużej grupie części tych pacjentów zaproponować nowoczesne i bardzo skuteczne leczenie. – podkreślił, zwracając uwagę na problem palenia papierosów jako czynnika najważniejszego w przypadku diagnozowania raka płuca. – Nie należy utyskiwać na zanieczyszczenie środowiska, jeżeli pali się papierosy. – dodał.

Wypowiedzi zostały wyemitowane w odcinku 16 programu TVP „Moja Historia” 25 listopada 2021 roku.

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.