Akcelerator nowy NIO-PIB Oddział w Krakowie-male

Nowy akcelerator wysokoenergetyczny TrueBeam w NIO-PIB Oddziale w Krakowie

Informujemy, że 28 czerwca 2022 roku w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym Oddziale w Krakowie został uruchomiony nowy akcelerator wysokoenergetyczny TrueBeam. To już kolejne urządzenie najnowszej generacji, którym dysponuje Zakład Radioterapii przy ul. Garncarskiej w Krakowie. Dzięki tego typu inwestycjom pacjenci chorzy na nowotwory mogą korzystać z nowoczesnej formy radioterapii opartej na rozbudowanym systemie obrazowania i generowania wiązek terapeutycznych.

Udało nam się pozyskać środki na zakup akceleratora z budżetu państwa, a w ciągu jednego roku ze środków własnych przeprowadzić adaptację pomieszczenia. Inwestycja odpowiada na potrzeby chorych wymagających radioterapii i umożliwia nam zwiększenie liczby wykonywanych procedur w tym zakresie. – zaznacza prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś – dyrektor NIO-PIB Oddziału w Krakowie.

Zakupiony sprzęt zapewnia – przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa pacjenta – wysoką dokładność dostarczania dawki w zaplanowane miejsca i możliwość realizacji różnorodnych technik teleradioterapii w tym:

  • RapidArc – zaawansowane techniki dynamiczne,
  • techniki stereotaktyczne,
  • zaawansowane techniki radioterapii z weryfikacją obrazową w tym możliwość wykonania precyzyjnego obrazowania tomograficznego.

Akcelerator jest wyposażony w zrobotyzowany stół terapeutyczny PerfectPitch o sześciu stopniach swobody, stosowany w najbardziej wymagających procedurach medycznych umożliwiający korygowanie położenia pacjenta w każdej płaszczyźnie.

Leczenie napromienianiem przy pomocy akceleratora TrueBean jest prowadzone przede wszystkim u chorych na raka piersi i na raka prostaty i zazwyczaj przeprowadzane jest po zabiegach operacyjnych. Urządzenie pozwala na wykorzystanie techniki napromieniania na wstrzymanym głębokim wdechu, oszczędzającej zdrowe organy i gwarantującej mniej powikłań niż przy standardowej radioterapii. – podkreśla dr n. med. Elżbieta Pluta – kierownik Zakładu Radioterapii NIO-PIB Oddziału w Krakowie.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 11 mln zł, z czego 8,5 mln zł zostało przeznaczone z budżetu państwa na zakup akceleratora w ramach realizacji programu Narodowa Strategia Onkologiczna.

oprac. i foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.