kolonoskopia3

W mediach: prof. Stanisław Kłęk, piel. Gabriela Radwanek i mgr piel. Barbara Giza o profilaktyce i diagnostyce raka jelita grubego

Prof. dr hab. Stanisław Kłęk, piel. Gabriela Radwanek i mgr piel. Barbara Giza wypowiedzieli się w mediach na temat profilaktyki i diagnostyki raka jelita grubego.

– W naszym gabinecie codziennie przeprowadzamy badania kolonoskopowe. Staramy się by pacjent miał komfort fizyczny i psychiczny. Większość pacjentów, jeśli z nami współpracuje i słucha tego co mówimy, to naprawdę nawet nie zauważa, kiedy mijają te badania. – powiedziała piel. Gabriela Radwanek z Kliniki Radioterapii

Jak zaznaczył prof. dr hab. Stanisław Kłęk – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej, w uniknięciu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego chronić nas może dobra dieta, która jest bogata w warzywa i owoce i nie zawiera dużej ilości czerwonego mięsa. – Jeśli chodzi o ilość spożycia czerwonego mięsa tutaj zdecydowanie trzeba pamiętać, że to jest paręset gram na tydzień. – podkreślił.

Pielęgniarka Oddziałowa Kliniki Chirurgii Onkologicznej mgr piel. Barbara Giza mówiła o znaczeniu aktywności fizycznej w profilaktyce raka jelita grubego. – Nasze jelita uwielbiają jeśli się dużo ruszamy i dużo pijemy. – wskazała.

Wypowiedzi zostały wyemitowane w odcinku 15 programu TVP „Moja Historia” 9 listopada 2021 roku.

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.