prof. Kłęk i Maria Brzegowy

W mediach: prof. Stanisław Kłęk i mgr Maria Brzegowy na temat otyłości

Prof. dr hab. Stanisław Kłęk – kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i dietetyk mgr Maria Brzegowy wypowiedzieli się w mediach na temat otyłości.

Prof. dr hab. Stanisław Kłęk zwrócił uwagę na fakt, iż w przypadku pacjentów z otyłością złudne jest wrażenie, że jeśli „mają więcej ciała” to będzie lepiej, bo rana będzie się szybciej goiła. Jak podkreślił bywa wręcz odwrotnie. Zaznaczył też, że wskaźnikiem otyłości jest wskaźnik obwodu w pasie, który dla mężczyzn powinien być niższy niż 94 cm, a dla kobiet niższy niż 80 cm, choć należy mieć na uwadze budowę całego ciała.

Jak wskazała dietetyk mgr Maria Brzegowy, która w NIO-PIB Oddziału w Krakowie zajmuje się kompleksową opieką dietetyczną pacjentów na wszystkich etapach leczenia, podstawowym błędem jest zbyt restrykcyjne podejście do codziennego żywienia. –  Osoba, która chce się odchudzać bardzo często przechodzi na bardzo rygorystyczną dietę sądząc, że jeżeli ograniczy określone składniki pokarmowe, określone grupy produktów spożywczych to być może dzięki temu łatwiej, szybciej schudnie. – podkreśliła. Jej zdaniem natomiast o wiele lepsze dla zdrowia jest łagodniejsze przejście na inny tryb życia uwzględniający zarówno zrównoważoną dietę, jak i aktywność fizyczną.

Wypowiedzi zostały wyemitowane w odcinku 14 programu TVP „Moja Historia” 26 października 2021 roku.

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.