P. Zielinska - TVN24-13 07 21-strona2

W mediach: Paulina Zielińska o psychoonkologii i depresji u osób chorych onkologicznie

Paulina Zielińska – psychoonkolog NIO-PIB Oddziału w Krakowie 13 lipca 2021 roku wzięła udział w inauguracji programu pomocy psychologicznej dla chorych onkologicznie uruchomionego przez Fundację „Twarze depresji”, gdzie mówiła o psychoonkologii i depresji u osób chorych onkologicznie. Jej wypowiedzi zostały odnotowane m.in.:  

– w TVN24 „Polska i Świat” w materiale wyemitowanym 13 lipca 2021, gdzie poruszono temat depresji oraz problemów chorych onkologicznie z dostępem do psychiatrów i psychologów. Jak zaznaczyła w materiale Paulina Zielińska, nieleczona depresja obniża efektywność leczenia, a więc pogarsza rokowanie.

– na portalu rynekzdrowia.pl 14 lipca 2021 roku w artykule „Dramat pacjentek z nowotworami. Pilnie potrzebują wsparcia psychoonkologów, a wolnych terminów brak”, gdzie wskazano m.in. na kwestię kontraktowania świadczeń. Jak podkreśliła Paulina Zielińska: „mimo wielu prób, jakie podejmowaliśmy, do tej pory nie mamy zakontraktowanych świadczeń psychoterapii przez NFZ. Mamy natomiast kontrakt na prowadzenie breast cancer unit, czyli kompleksowej opieki i leczenia kobiet z rakiem piersi. Tutaj NFZ zadbał o pacjentów na każdym etapie: od diagnostyki, po leczenie i monitorowanie, możemy taką pomoc świadczyć pacjentom.”

– na portalu mp.pl w artykule „Długa droga do psychoonkologa” z 14 lipca 2021 roku, gdzie zaznaczono, że zdaniem specjalistów, opieka psychologiczna w przebiegu choroby powinna być standardem. „Często to nie jest tak, że pacjent sobie nie radzi. Depresja w przebiegu choroby onkologicznej ma często podłoże fizjologiczne, np. związane z biochemią guza, ze specyfiką leczenia. Opieka psychologiczna i psychiatryczna powinna zacząć się już na początku leczenia, tworząc swojego rodzaju bufor bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że leczenie onkologiczne trwa miesiącami, czasem nawet latami.” – tłumaczyła Paulina Zielińska.

– w audycji Radia dla Ciebie z 17 lipca 2021 roku, gdzie Paulina Zielińska i Anna Morawska-Borowiec mówiły o problemach systemowych w polskiej psychoonkologii oraz konieczności pomocy również rodzinom pacjentów. Jak podkreślała Paulina Zielińska, pomoc potrzebna jest zarówno pacjentom, jak i ich bliskim, a także tym, którzy zakończyli leczenie. Jak wskazywała, problemy emocjonalne nie kończą się wraz z zakończeniem leczenia, a wręcz przeciwnie – wtedy właśnie w dużej grupie pacjentów pojawiają się zaburzenia lękowe.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią WYSTĄPIENIA PAULINY ZIELIŃSKIEJ opublikowanego 15 lipca 2021 roku na portalu społecznościowym Fundacji „Twarze depresji”.

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.