Dr n. med. Joanna Anioł – kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej NIO-PIB Oddziału w Krakowie oraz dr n. med. Wojciech Łobaziewicz – zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej wypowiedzieli się programie TVP3 Onkoczujni na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka piersi prowadzonych przez NIO-PIB Oddział w Krakowie.
– Mammografia profilaktyczna pozwala na wykrycie małych zmian. Dzięki badaniom profilaktycznym raki, które wykrywamy to obecnie małe guzy, które dają pacjentce szansę na wyleczenie. Co więcej, dzięki programom profilaktycznym zmienił się także profil leczenia. Obecnie operacje, które wykonujemy na chirurgii to w ponad 80% operacje oszczędzające, czyli zabiegi polegające na usunięciu guza z zaoszczędzeniem piersi. – zaznaczyła dr n. med. Joanna Anioł.
– Każdy pacjent z rozpoznanym rakiem piersi jest obligatoryjnie kierowany na badanie genetyczne. Ale mamy grupę pacjentek, które kierowane są do poradni genetycznej a rozpoznanego raka piersi nie mają. Są to osoby, które mają dodatni wywiad rodzinny. – podkreślił dr n. med. Wojciech Łobaziewicz. Mówiąc o zabiegach profilaktycznych usunięcia piersi zaznaczył, że zabieg ten praktycznie redukuje do zera prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.
Dodał też, że w NIO-PIB Oddziale w Krakowie wykonywane są rekonstrukcje piersi.
– Preferujemy rekonstrukcje jednoczasowe czyli w momencie gdy wykonujemy zabieg onkologiczny usuwając gruczoł piersiowy jednocześnie zazwyczaj zakładamy protezę piersi bądź ekspander czyli urządzenie, które służy do badania kształtu i odpowiedniego rozciągnięcia tkanek pod ewentualny dalszy etap leczenia rekonstrukcyjnego. – mówił dr n. med. Wojciech Łobaziewicz.
Więcej o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka piersi w Programie TVP3 Onkoczujni odc. 12 sezon 2
oprac. KS, foto: KS