NIO-PIB-obraz-poradnia-2

Malowidło ścienne dla pacjentów poradni

Z okazji jubileuszu 70-lecia NIO-PIB Oddziału w Krakowie, przypadającego na rok 2021, na jednej ze ścian poradni onkologicznej powstało malowidło ścienne z motywem przyrodniczym. Autorką malowidła jest Władzia Hrechkosii – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, której pasją jest malarstwo. Pomysł stworzenia ściennego dzieła cieszącego oko pacjentów powstał w głowie Magdaleny Chuderskiej – Dyrektora Krakowskiego Komitetu Zwalczania Raka, od 10 lat współpracującego z NIO-PIB Oddziału w Krakowie. – Pomyślałam, że jak pacjent czeka na wizytę to w jego głowie kłębią się różne czarne myśli i, że przydałoby się coś, co choć na chwilę, pozwoliłoby się od nich oderwać. I wtedy spotkałam Władzię, która była dyplomantką u profesora Andrzeja Hrabca. – mówi Magdalena Chuderska.
Władzia Hrechkosii zdecydowała się na stworzenie malowidła ściennego dla pacjentów Instytutu, bo – jak mówi – oprócz pracy w biurze architektonicznym chce robić coś dobrego i korzystnego dla ludzi chorych i w ten sposób również poszukać siebie. Na studia do Polski przyjechała trzy lata temu z Kijowa, gdzie się wychowywała i gdzie wcześniej zdobywała kolejne wysokie miejsca i nagrody za prace plastyczne. – Od dzieciństwa maluje i chciałabym to wykorzystać. To jest pewien rodzaj harmonii, że tworzę sztukę i pomagam innym. Malowanie od dziecka było moją pasją. W ten sposób się spełniam. Zamysłem stworzenia malowidła w Instytucie Onkologii było to, by pacjenci, patrząc na nie, mogli się czuć spokojnie. Mam nadzieję, że to, co zrobiłam w jakiś sposób chorym pomaga. – zaznacza Władzia Hrechkosii.
Malowidło można zobaczyć na pierwszym piętrze poradni onkologicznej NIO-PIB Oddziału w Krakowie. Szkic malowidła powstał we współpracy z Małgorzatą Nowicką – również absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.