UE

W mediach: drugie miejsce NIO-PIB Oddziału w Krakowie w Plebiscycie “Szukamy Złotych Gwiazd”

Informujemy, że NIO-PIB Oddział w Krakowie zajął drugie miejsce w Plebiscycie „Szukamy Złotych Gwiazd” na najlepszą inwestycję lub program finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Do plebiscytu zgłoszonych zostało dziewięć małopolskich inwestycji i programów finansowanych ze środków UE. Głosowanie odbywało się wśród użytkowników portalu kraków.wyborcza.pl

W podsumowaniu opublikowanym na portalu 18 marca 2022 roku pod hasłem „Zdrowie bardzo ważne” napisano: „[…] Ale nie tylko interesujące, spektakularne obiekty ściągały głosy w naszym plebiscycie. Tuż za MOCAK-iem znalazł się Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie, a potem Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu. Dzięki funduszom unijnym w obu placówkach zakupiono specjalistyczny sprzęt i wyposażono wnętrza.

Dziś krakowski oddział Narodowego Instytutu Onkologii jako jedyny w Polsce proponuje pacjentom leczenie nowotworów protonami. Chorzy kierowani są do Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej w Instytucie Fizyki Jądrowej w krakowskich Bronowicach. Zakup aparatury do badań i leczenia sfinansowano z budżetu unijnego. Fundusze unijne pozyskane w latach 2011–2021 zmieniły też jakość leczenia chorych na raka w Narodowym Instytucie Onkologii. Pieniądze te pozwoliły na remonty miejsc, z których korzystają pacjenci, w tym m.in. kliniki onkologii klinicznej czy ginekologii onkologicznej. Środki unijne wydano też na zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, dzięki któremu specjaliści mogą precyzyjnie ustalić rodzaj nowotworu. Łączna wartość inwestycji NIO-PIB Oddziału w Krakowie w ostatnim dziesięcioleciu to ponad 102 mln zł, w tym dotacje unijne to ponad 22 mln zł. […]”

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.