ZAKŁAD RADIOTERAPII
Czym jest teleradioterapia?
Teleradioterapia to metoda leczenia nowotworów niszcząca komórki nowotworowe przy pomocy promieniowania jonizującego wytwarzanego przez akcelerator. Może być stosowana zarówno w celach radykalnych, jak i paliatywnych, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych.
Radioterapia może być stosowana samodzielnie – jako jedyna metoda leczenia lub w skojarzeniu z: leczeniem chirurgicznym, radioterapią interwencyjną, chemioterapią czy immunoterapią lub hormonoterapią.
Nasz ośrodek dysponuje 4 nowoczesnymi przyspieszaczami firmy Varian (2x TrueBeam, VitalBeam i Halcyon), w tym do technik dynamicznych (VMAT, IMRT), napromieniania na wstrzymanym wdechu (DIBH), precyzyjnego leczenia stereotaktycznego (SRS, SBRT) oraz radioterapii adaptacyjnej.
Dowiedz się więcej: Radioterapia – informator dla pacjenta
Radioterapia adaptacyjna
Jesteśmy jednym z kilku ośrodków w kraju, które oferują pacjentom radioterapię adaptacyjną. Po raz pierwszy w Europie zastosowano tę metodę terapeutyczną w Szpitalu Erasmus MC w Rotterdamie w roku 2023. W Polsce radioterapię adaptacyjną pod kontrolą tomografii komputerowej wprowadziły w roku 2024 wszystkie trzy oddziały Narodowego Instytutu Onkologii
Radioterapia adaptacyjna to zaawansowana forma leczenia nowotworów, która na bieżąco optymalizuje plan leczenia do zmieniającej się anatomii pacjenta. Dzięki niej można lepiej kontrolować i dostosowywać leczenie w odpowiedzi na zmiany w guzie nowotworowym oraz w pobliskich strukturach ciała, które mogą występować w trakcie terapii. Metoda ta prowadzi do lepszych wyników terapeutycznych oraz zmniejszenia skutków ubocznych.
Nowa technika napromieniania opiera się na nowoczesnym akceleratorze terapeutycznym Halcyon oraz systemie do realizacji teleradioterapii Ethos, który umożliwia obliczanie dawek niemal w czasie rzeczywistym.
Stosowanie techniki adaptacyjnych wymaga dodatkowego zaangażowania fizyków medycznych oraz lekarzy podczas każdej sesji napromieniania pacjenta.
Prehabilitacja
Prehabilitacja przygotowuje pacjentów do leczenia teleradioterapią i brachyterapią, obejmując edukację, wsparcie psychologiczne, fizjoterapię oraz prehabilitację żywieniową
- Edukacja pacjenta: Informowanie o przebiegu leczenia, możliwych skutkach ubocznych oraz sposobach radzenia sobie z nimi
- Wsparcie psychologiczne: Pomoc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem związanym z leczeniem. Pacjenci mają możliwość skorzystania z konsultacji z psychoonkologiem, co pomaga im lepiej zrozumieć i zaakceptować proces leczenia.
- Fizjoterapia: Ćwiczenia poprawiające wydolność fizyczną i ogólną kondycję pacjenta, co może przyczynić się do lepszego znoszenia leczenia i szybszej rekonwalescencji.
- Prehabilitacja żywieniowa: Optymalizacja stanu odżywienia pacjenta przed leczeniem. Obejmuje ona konsultację z dietetykiem, podczas której ustalane są indywidualne plany żywieniowe dostosowane do potrzeb pacjenta, mające na celu poprawę stanu odżywienia, zwiększenie masy mięśniowej i ogólnej siły organizmu.
Hostel przyszpitalny
Pacjenci ambulatoryjni mogą skorzystać z komfortowego hostelu przyszpitalnego, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. Hostel oferuje przytulne pokoje, dostęp do pełnej infrastruktury oraz spokojne otoczenie. Zakwaterowanie w hostelu jest bezpłatne w ramach leczenia, jednak pacjenci muszą zapewnić sobie wyżywienie we własnym zakresie
Hostel jest głównie przeznaczony dla pacjentów, którzy dojeżdżają na leczenie z odległych miejscowości do Krakowa. Personel hostelu jest do Państwa dyspozycji, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i zapewnić niezbędne wsparcie.
Strona hostelu: Pokoje Gościnne Cybulskiego