kadr z Zdrowie dla Ciebie

W mediach: dr W. Milanowski i prof. S. Kłęk o profilaktyce i leczeniu raka jelita grubego

Dr n. med. Wojciech Milanowski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej oraz prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk – Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej NIO-PIB Oddziału w Krakowie wypowiedzieli się na temat leczenia i profilaktyki nowotworów w programie Zdrowie dla Ciebie realizowanym we współpracy z NFZ i emitowanym w TVP3.

Jak podkreślił dr n. med. Wojciech Milanowski, kolonoskopia jest badaniem, które przynosi bardzo wiele korzyści: z jednej strony pozwala zdiagnozować choroby nienowotworowe w zakresie jelita grubego, ale przede wszystkim służy do diagnostyki nowotworów jelita grubego i to zarówno zmian łagodnych, jak i zmian złośliwych. – W trakcie badania można pobrać materiał do badania mikroskopowego czyli wykonać biopsję. Można też znaleźć zmiany przedrakowe, wczesne, czy nowotwory łagodne, które jednoczasowo, w trakcie badania, można usunąć. – zaznaczył Wojciech Milanowski. I dodał: – Kolonoskopii nie trzeba się bać. Jest to badanie, które owszem bywa nieprzyjemne, ale u większości pacjentów możemy je wykonać bez konieczności znieczulenia ogólnego.

Prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk zaznaczył, że w przypadku stwierdzenia u pacjenta raka jelita grubego, specjaliści w NIO-PIB Oddziale w Krakowie obejmują pacjenta kompleksową opieką – od pełnej diagnostyki do leczenia operacyjnego, leczenia radioterapią, chemio-radioterapią albo chemioterapią. – Po wykonaniu diagnostyki, pacjent trafia na konsylium wielodyscyplinarne, które podejmuje decyzje o jak najlepszym dla niego sposobie leczenia. Ponadto, w ramach tzw. prehabilitacji czyli przygotowania do dużego zabiegu, opiekę nad pacjentem sprawuje również dietetyk, psycholog i fizjoterapeuta. – zaznaczył. Dodał również, że rak jelita grubego jest dziedziczony, a dla osób bez genetycznych obciążęń wiek jest jednym z czynników ryzyka i rak występuje częściej w późniejszej fazie życia.

Więcej w programie Zdrowie dla Ciebie odc. 23/02 2023

oprac. KS

Możliwość komentowania została wyłączona.