Dr n. med. Elżbieta Marczyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej oraz prof. dr hab. n. med. Kazimierz Karolewski z Kliniki Ginekologii Onkologicznej wypowiedzieli się na temat leczenia i profilaktyki nowotworów w programie Zdrowie dla Ciebie realizowanym we współpracy z NFZ i emitowanym w TVP3.
Jak podkreśliła dr n. med. Elżbieta Marczyk na raka piersi chorują głównie kobiety po menopauzie, chociaż spotyka się zachorowania u kobiet młodych. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi mają kobiety bezdzietne i te, które rodzą pierwsze dziecko po 35. roku życia. Podkreśliła znaczenie wywiadu rodzinnego i tzw. profilaktyki wtórnej: badań obrazowych, skrinningowych i samobadania. – Zaleca się samobadanie raz w miesiącu i jeżeli kobieta miesiączkuje należy je wykonać po okresie miesiączki. Szczególną uwagę powinny wzbudzić zmiany na skórze piersi, zaciągnięcia skóry piersi, objaw tzw. skórki pomarańczy czyli takie drobne wgłębienia, wydzielina krwista z brodawki sutkowej, jak również dolegliwości w zakresie brodawki sutkowej czyli: świąd, szczypanie, owrzodzenie, obrzęk piersi, powiększenie się piersi, które nie ustępuje mimo leczenia przeciwzapalnego, prowadzonego często jako leczenie pierwszego rzutu stosowane przez lekarzy rodzinnych czy ginekologów. – zaznaczyła dr Marczyk. Zwróciła również szczególną uwagę na rolę badania mammograficznego u kobiet. – Jest to badanie, którego systematyczne wykonywanie raz na dwa lata faktycznie zwiększa wykrywalność wczesnego raka piersi. Nie bójmy się wykonywać tego badania. – podkreśliła.
Jak wskazał prof. dr hab. n. med. Kazimierz Karolewski, wyleczalność w grupie chorych ze zmianami przednowotworowymi ze wczesnymi postaciami raka szyjki macicy sięga 100%, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych w postaci badań cytologicznych. – Badanie cytologiczne jest badaniem prostym, niebolesnym – zaznaczył prof. Karolewski. I dodał, że wczesne postaci raka szyjki macicy mogą przebiegać bezobjawowo, a badanie cytologiczne jest jedyną drogą żeby wcześnie rozpoznać stany przednowotworowe. – Wtedy dajecie nam szansę, abyśmy mogli zaoferować pełne wyleczenie choroby. – podkreślił.
Więcej w programie Zdrowie dla Ciebie odc. 22 / 12.2022
oprac. KS, foto: KS