karetka

Nowa karetka transportowa w NIO-PIB Oddziale w Krakowie

Informujemy, że Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie zakupił dla pacjentów onkologicznych nową karetkę transportową. Jest to ambulans typu A2 (Mercedes Sprinter L2H2) do przewozu osób chorych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz wymagających transportu na noszach. Zakup karetki o wartości 400 tys. zł był możliwy dzięki dotacji celowej z budżetu państwa na zakupy inwestycyjne.  

– Cieszymy się, że nasi pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnego transportu medycznego w lepszych warunkach. Nowa karetka była nam bardzo potrzebna. Dysponujemy bowiem trzema ambulansami transportowymi i jednym minibusem dla chorych, ale są to pojazdy znacznie wyeksploatowane. – zaznacza prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś – Dyrektor Krakowskiego Oddziału NIO-PIB.

Nowa karetka będzie przeznaczona w głównej mierze dla chorych, którzy wymagają leczenia terapią protonową i transportu do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Pomoże również pacjentom, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają transportu medycznego do i z miejsca zamieszkania lub do innego szpitala.

Ze względu na szczególny charakter świadczeń medycznych udzielanych w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym Oddziale w Krakowie nowa karetka polepszy również realizację szybkiego transportu pacjentów oraz krwi i materiałów krwiopochodnych potrzebnych do zabiegów operacyjnych oraz do niezaplanowanych sytuacji związanych z ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia.

Pojazd jest wyposażony m.in. w: nosze monoblokowe, rampę najazdową, poręcz dla wsiadających, specjalne miejsce do przewozu pacjenta na wózku inwalidzkim, fotele wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, z regulowanym oparciem, ze zintegrowanym zagłówkiem, rozsuwane okno do kontaktu, gniazdo tlenowe, podstawę pod nosze z otwieranym najazdem, kieszeń na nosze zbierakowe, uchwyt na wlewy kroplowe, oświetlenie z funkcją przygaszania. Wnętrze pokryte jest materiałem pozwalającym na redukcję ciężaru, redukcję kątów, narożników i krawędzi, łatwe czyszczenie i dezynfekcję, eliminację refleksów świetlnych i wibracji.

Karetka została zakupiona na podstawie umowy nr DOI/INST/85112/630/43/2022/782.

Informacja również w zakładce poświęconej projektom finansowanym z budżetu państwa.

oprac. KS, foto: KS

Możliwość komentowania została wyłączona.