Jubileusz Gliwice-central2 male

75 lat NIO-PIB Oddziału w Gliwicach

W dniach 19-21 maja 2022 roku odbywają się uroczystości związane z Jubileuszem 75-lecia NIO-PIB Oddziału w Gliwicach połączone z konferencją naukową.

19 maja 2022 roku w Sali Sejmu Śląskiego prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś – Dyrektor NIO-PIB Oddziału w Krakowie złożył na ręce prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Składowskiego – Dyrektora NIO-PIB Oddziału w Gliwicach, a także kierownika I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii gratulacje oraz życzenia od „siostrzanego” oddziału w Krakowie, przywołując postać Jana Olszewskiego, który w 1895 roku wykonał w Krakowie pierwsze zdjęcie rentgenowskie.

Karol Olszewski wraz z Zygmuntem Wróblewskim są twórcami pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu. To znamienity fakt, bo na tamte czasy Polska nie była wolnym krajem, ale myśl naukowa Polski należała do priorytetowych na całym świecie. Nawiązując do dzisiejszej uroczystości, mamy to szczęście, że pracujemy już w wolnej Polsce, a Państwo, którzy mają szczęście pracować w Gliwickim Ośrodku Onkologii nawiązują do najpiękniejszych tradycji naukowych tego kraju, czego Państwu serdecznie gratuluję i życzę, żeby ktoś za następne 75 lat powiedział to samo. – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś.

W delegacji NIO-PIB Oddziału w Krakowie wzięli udział również: prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa oraz mgr inż. Waldemar Stylo – Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania i Finansów.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski w inauguracyjnym przemówieniu przywołał wiele faktów z historii Oddziału NIO-PIB w Gliwicach, rozpoczynając od 1947 roku, kiedy to powołano w Gliwicach Państwowy Instytut Przeciwrakowy ze 100 łóżkami szpitalnymi, trzema klinikami oraz przychodnią wyposażoną w dwa gabinety i bardzo skromną infrastrukturę aparaturową. 

Więcej z historii Oddziału NIO-PIB w Gliwicach na stronie NIO-PIB.

oprac. KS

Możliwość komentowania została wyłączona.