relikwie 0

70 lat opieki duszpasterskiej NIO-PIB Oddziału w Krakowie

Chorzy leczeni w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym Oddziału w Krakowie, od momentu jego powołania w 1951 roku, mieli zapewnioną opiekę duszpasterską. Stan ten był następstwem przejęcia przez Instytut  budynku Lecznicy Związkowej powstałej jeszcze w okresie międzywojennym. – tak rozpoczyna się broszura wydana z okazji 70. lat opieki duszpasterskiej w NIO-PIB Oddziału w Krakowie.

Opiekę duszpasterską w krakowskim oddziale Instytutu Onkologii prowadzili od samego początku i prowadzą do dzisiaj Ojcowie Kapucyni. Funkcję kapelana najdłużej – od czerwca 1967 roku do kwietnia 1981 roku sprawował Ojciec Tytus Gorczyca. W 1974 roku założył Kronikę Instytutu, w której zapisał szczegóły związane z opieką duszpasterską i kaplicą – znajdującą się do dzisiaj w NIO-PIB Oddziału w Krakowie. W kaplicy znajdują się m.in. relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Ojca Pio. W dniu 9 maja 2022 roku Jego Ekscelencja Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki wraz z Ojcem Mariuszem Urbankiem – obecnym kapelanem Instytutu dokonali uroczystej introdukcji relikwii św. O. Pio i umieszczenia ich w nowym miejscu, zaprojektowanym przez mgr inż. Agnieszkę Dudzińską – Kierownika Działu Administracyjno-Technicznego NIO-PIB Oddziału w Krakowie.

Uroczyste wprowadzenie relikwii było poprzedzone Mszą św. z udziałem m.in. Dyrekcji, Pacjentów, Pracowników oraz Sióstr Sercanek, których historia również związana jest z historią NIO-PIB Oddziału w Krakowie.

Poniżej zamieszczamy elektroniczną wersję broszury a wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą na temat 70. lat opieki duszpasterskiej NIO-PIB Oddziału w Krakowie zachęcamy do jej uzupełniania (drogą mailową na adres: kontakt@onkologia.krakow.pl).

Broszura 70 LAT OPIEKI DUSZPASTERSKIEJ

oprac. KS

Możliwość komentowania została wyłączona.