Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie, mając na uwadze przypadający 26 maja Dzień Matki zachęca do wzięcia udziału w akcji „Zbadaj się Mammo!”.
Akcję kierujemy do wszystkich kobiet, a w tym dniu w szczególności do naszych Ukochanych Mam.
Apelujemy, aby w trosce o swoje zdrowie wszystkie Mamy rozważyły wzięcie udziału w badaniach profilaktycznych, mających na celu wczesne wykrywanie zmian nowotworowych w piersiach i jajnikach. Prosimy również, aby wszystkie „małe i duże” dzieci, składając swoim Mamom najlepsze życzenia, nakłaniały do wzięcia udziału w naszej akcji.
Przypominamy, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia, często z oszczędzeniem zajętego narządu (dotyczy to w szczególności piersi).
Apelujemy także do wszystkich Pań, które zauważyły zmiany o charakterze guzków do niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza specjalisty.
Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie zapewnia wszystkim Paniom z podejrzeniem choroby nowotworowej możliwość kompleksowej diagnostyki i specjalistycznego leczenia. Chorym z rozpoznaniem złośliwego nowotworu piersi gwarantujemy specjalistyczną opiekę w ramach działającego w naszym Instytucie Breast Unit’u przyznawanego przez NFZ jedynie ośrodkom dysponującym możliwością kompleksowego leczenia raka piersi. Wykonujemy wszystkie rodzaje operacji (w tym rekonstrukcje piersi), a w razie konieczności przeprowadzamy celowane leczenie chemiczne oraz leczenie napromienianiem z wykorzystaniem nowoczesnych technik stosowanych w radioterapii. Zapewniamy również rehabilitację po leczeniu oraz opiekę psychologa.
Z przykrością odnotowujemy, że obecnie do naszej poradni onkologicznej zgłaszają się kobiety z bardziej zaawansowanymi zmianami nowotworowymi niż miało to miejsce w okresie poprzedzającym pandemię SARS-CoV-2. Mając świadomość, że rozpoznanie choroby nowotworowej na etapie zmian przedinwazyjnych lub we wczesnym stadium zaawansowania w większym stopniu zapewnia możliwość powrotu do zdrowia apelujemy, by zadbać o siebie i wykonać badanie nie czekając na to, aż nowotwór się w pełni rozwinie.
Przypominamy, że rak piersi jest rozpoznawany co roku średnio u ponad 17 000 polskich kobiet, rak jajnika – ponad 3500 kobiet.
Zwracamy również uwagę na fakt, że 5%-20% przypadków zachorowań na raka piersi i raka jajnika jest związanych z uszkodzeniem (mutacją) materiału genetycznego w obrębie znanych nam genów.
– Wykrycie tego faktu umożliwia lekarzom objęcie kobiet, które są nosicielkami mutacji specjalnym postępowaniem obejmującym zarówno badania, jak i zabiegi profilaktyczne, co pomaga zredukować ryzyko wystąpienia zachorowania na wymienione nowotwory o ponad 90% badanych zarówno w przypadku raka piersi, jak i raka jajnika. Pamiętając o Dniu Matki i nadchodzącym Dniu Dziecka nie wolno zapominać, że mutacje mają charakter dziedziczny czyli mogą zostać przekazane potomkom. Badania genetyczne umożliwiają na określenie, kto z członków rodziny odziedziczył uszkodzony gen i pozwalają na wczesne objęcie nadzorem onkologicznym tej grupy pacjentów. – podkreśla dr n. med. Marek Jasiówka – specjalista onkolog, kierownik Oddziału Chemioterapii Dziennej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Krakowie.
Kobiety, u których rozpoznano teraz lub w przeszłości zachorowanie na nowotwór piersi lub jajnika czyli z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika oraz ich najbliżsi krewni mogą w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym Oddziału w Krakowie wykonać badania genetyczne.
Zapraszamy również wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat na bezpłatne, nie wymagające skierowania, profilaktyczne badania mammograficzne. Przeznaczone są dla kobiet, które nie wykonywały mammografii przez ostatnie dwa lata. Realizujemy zarówno etap podstawowy – czyli dla kobiet bez objawów, które po prostu chcą się zbadać, jak również etap pogłębiony dedykowany dla kobiet u których już zostały wykryte zmiany w piersiach: podejrzane lub niejednoznaczne.
Paniom z wszystkimi podejrzanymi lub niejednoznacznymi zmianami w piersi Zakład Patomorfologii Nowotworów NIO-PIB w Krakowie gwarantuje specjalistyczną diagnostykę morfologiczną, włącznie z wykonaniem testów pozwalających na wdrożenie leczenia spersonalizowanego w przypadku rozpoznania raka. W przypadku diagnozy raka piersi i raka jajnika Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie prowadzi kompleksowe leczenie. Chorymi zajmują się lekarze z wysokospecjalistycznych klinik: chirurgii, ginekologii, radioterapii, onkologii klinicznej oraz oddziałów chemioterapii dziennej, anestezjologii i intensywnej terapii.