W dn. 1 października 2024 r. w krakowskim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się spotkanie dla mediów, którego ideą przewodnią było: „W stronę innowacyjnej onkologii”. Bezpośrednią przesłanką spotkania był rozpoczynający się październik – tradycyjnie już – miesiąc świadomości raka piersi.
W Polsce rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami u kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce jest notowanych około 20 000 nowych zachorowań na raka piersi.
Prof. Janusz Ryś podkreślił rolę mediów w propagowaniu badań przesiewowych.
-Bez społecznej akceptacji badań ogłaszane programy profilaktyczne nie będą sukcesem – podkreślił prof. Janusz Ryś.
Prof. Stanisław Kłęk, Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Lecznictwa i jednocześnie Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej, położył nacisk na nowoczesność i kompletność oferty medycznej Breast Unitu przy Garncarskiej w Krakowie.
Określenie „Breast Unit” oznacza Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Piersi. Określenie to zarezerwowane jest dla ośrodków spełniających warunki wymagane przez NFZ w zakresie: kadry medycznej, wyposażenia sprzętowego oraz zakresu realizowanych świadczeń.
O marce Breast Unit w NIO-PIB w Krakowie decyduje kilka kluczowych czynników, wśród których należy wymienić: wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, spersonalizowane plany leczenia oraz zaawansowane techniki chirurgiczne. Właśnie ruszyliśmy z endoskopową mastektomią z jednoczasową rekonstrukcją piersi, co jest szczególnie ważne dla pacjentek z mutacjami BRCA1 i BRCA2. Zabieg tego typu został wykonany po raz pierwszy w Małopolsce w dniu 19.09.2024 r. Operowała dr Katarzyna Chrobak-Kasprzyk w asyście prof. Stanisława Kłęka i dr Justyny Wajdy.
Prof. Stanisław Kłęk: „Breast Unit przy Garncarskiej jest największą i najnowocześniejszą jednostką leczenia chorób piersi w naszym makroregionie. W okresie od stycznia do końca sierpnia 2024 r. w Breast Unit udzielono świadczeń 5211 pacjentkom, dla których zrealizowano blisko 20 800 świadczeń ambulatoryjnych, stacjonarnych i diagnostycznych. Wykonujemy innowacyjne zabiegi i stosujemy nowoczesne techniki leczenia chorób piersi.”
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie -PIB Oddział w Krakowie jako ośrodek wiodący, bierze udział w badaniach eksperymentalnych, mających na celu wdrożenie sztucznej inteligencji (AI) do diagnozowania raka piersi. W sierpniu 2024 r. podpisana została umowa między NIO-PIB Oddział w Krakowie a krakowskim startupem medycznym AILIS – poinformował dr hab. med. Tomasz Banaś, prof. NIO-PIB – Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Naukowych.
Wspólny projekt skupia się na możliwościach diagnostycznych nowej metody tzw. parametrycznego obrazowania dynamicznego, która obecnie poddawana jest ocenie klinicznej. Wykorzystuje ona zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, by wykrywać nowotwór piersi na bardzo wczesnym etapie. Eksperyment obejmuje przebadanie kobiet z podejrzeniem nowotworu piersi. Ze strony NIO-PIB badania koordynuje dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk z Kliniki Chirurgii Onkologicznej. Badanie jest wieloośrodkowe, uczestniczą w niej lekarze z całej Polski.
– Naszym nadrzędnym celem jest obniżenie śmiertelności z powodu raka piersi w Polsce. Według danych OECD, umieralność z tego powodu w naszym kraju jest o 15% wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że dzięki przyspieszeniu diagnostyki i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uda nam się znacząco poprawić te statystyki – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Chrobak-Kasprzyk. – Wykrycie nowotworu piersi w stopniu I stanowi kluczowy czynnik w skutecznym leczeniu tej choroby. Szacuje się, że przy postawieniu diagnozy we wczesnym stadium, szansa na przeżycie wynosi nawet 95-99% – dodaje.
dr inż. Mateusz Moderhak: „Sztuczna inteligencja to nie jest przyszłość medycyny – to jest teraźniejszość. W AILIS korzystamy z zaawansowanych algorytmów AI, aby zapewnić jak najwyższą jakość i precyzję badania piersi. Aktualnie jesteśmy na pierwszym etapie oceny klinicznej metody Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego, którą prowadzimy wspólnie z lekarzami Breast Unit Narodowego Instytutu Onkologii”.
Michał Matuszewski, CEO AILIS: Na świecie dramatycznie brakuje personelu medycznego, a liczba zachorowań na nowotwory lawinowo wzrasta. Społeczeństwa starzeją się. Bez względu na to jakie środki będą przeznaczone na służbę zdrowia, nie będą one wystarczające. W tym kontekście szybka diagnostyka jest kluczowa. Na całym świecie pracuje się nad technologiami, które pozwolą zautomatyzować procesy diagnostyczne – my Polacy możemy być w tym obszarze światowym liderem.