Psycholog Paulina Zielińska – koordynator Zespołu Poradni Psychologicznej NIO-PIB Oddziału w Krakowie udzieliła wywiadu na temat wypalenia zawodowego w środowisku lekarskim.
Wypalenie odnosi się do stresu zawodowego, z którym pracownik nie jest w stanie sobie efektywnie poradzić, bo nie ma odpowiednich predyspozycji, wsparcia, warunki pracy są obciążające. Zaczyna on więc używać strategii nieefektywnych, co prowadzi do rozkwitu syndromu. Jest to więc stan, który może w znaczący sposób wpłynąć na nasze zdrowie, gdyż konsekwencją wypalenia mogą być kolejne problemy: stany depresyjne, lękowe czy uzależnienia. – zaznaczyła.
Przywołała ujęcie Christiny Maslach wyróżnione w klasyfikacji ICD dotyczące trzech głównych objawów wypalenia zawodowego. Po pierwsze: wyczerpanie emocjonalne i fizyczne. Po drugie: cynizm, czyli pewna specyficzna postawa przyjmowana wobec pacjentów, ale też współpracowników, charakteryzująca się zdystansowaniem, przedmiotowym traktowaniem czy nawet wrogością. Trzeci symptom to poczucie braku osiągnięć, a więc subiektywne poczucie, że nie jest się skutecznym, nie czyni się postępów.
Cały wywiad opublikowany został na portalu Medycyny Praktycznej 17 czerwca 2022 roku.
oprac. i foto: KS