kadr z Kopernika

W mediach: dr Joanna Anioł, prof. Paweł Blecharz oraz Bożena Łojowska o profilaktyce raka piersi, raka szyjki macicy i raka jajnika

Dr n. med. Joanna Anioł – kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej NIO-PIB Oddziału w Krakowie, prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz – kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej oraz Bożena Łojowska – technik elektroradiologii z Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej wypowiedzieli się programie telewizji Polsat pt. Kopernik była kobietą o profilaktyce: raka piersi – badaniach mammograficznych i badaniach usg, raka szyjki macicy – badaniach cytologicznych, raka jajnika – badaniach usg dopochwowych.

Dr n. med. Joanna Anioł wypowiedziała się na temat profilaktyki raka piersi. – Te białe punkty, które widzicie państwo na ekranie to już jest nowotwór – zaznaczyła dr n. med. Joanna Anioł wskazując na jeden z wyników badań mammograficznych wykonywanych w NIO-PIB Oddziale w Krakowie. – Dlatego tak ważne jest, aby panie wykonywały mammografię profilaktyczną jeszcze zanim nastąpią jakiekolwiek objawy. Dodała, że przed mammografią nie należy stosować antyperspirantów, dezodorantów czy kremów na pierś, ponieważ niektóre z tych kosmetyków zawierają opiłki metalu i będą imitować raka. Zaznaczyła również, że w opisie mammografii profilaktycznej wynik skoncentrowany jest na rozróżnieniu pacjentek zdrowych od takich, które są chore lub wymagają dalszej diagnostyki. Dokładnie przedstawiła też, na czym polega badanie usg, które zazwyczaj wykonywane jest u pań młodszych oraz u pań starszych z gruczołową budową piersi.

W kwestii promieniowania emitowanego podczas badania mammograficznego wypowiedziała się Bożena Łojowska, która zaznaczyła, że dawka promieniowania otrzymywana przy badaniu mammograficznym jest niewielka. – Ucisk na pierś w trakcie badania mammograficznego będzie na granicy dyskomfortu, natomiast to on powoduje, że otrzymywana dawka jest niższa. – zaznaczyła. Przypomniała też o konieczności przynoszenia przez pacjentki wcześniejszych badań – do porównania ich wyniku.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz wypowiedział się na temat profilaktyki raka szyjki macicy i raka jajnika. – Obecnie uważamy, że rak szyjki macicy nie może się rozwinąć bez współistniejącej infekcji wirusa brodawczaka ludzkiego nazywanego w skrócie wirusem HPV. Najłatwiej zarazić się wirusem HPV drogą płciową. Jest to wirus bardzo zakaźny i bardzo rozpowszechniony w społeczeństwie. Szacuje się, że nawet połowa aktywnych seksualnie kobiet ma kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego. – zaznaczył. Dokładnie opisał, jak wygląda badanie cytologiczne podkreślając, że wykonuje się je na fotelu ginekologicznym przy użyciu specjalnej szczoteczki, przy pomocy której złuszcza się cienką warstwę komórek. – Badanie wykonujemy zupełnie bezboleśnie i nie powodujemy żadnego uszkodzenia ani żadnej rany. – podkreślił.

W temacie raka jajnika wskazał, że może on powstawać bez tworzenia wyraźnego guza w jajniku albo ten guz może na bardzo wczesnym nawet etapie dawać rozsiew czyli przerzuty. – To sprawia, że niestety większość raków jajnika diagnozujemy w zaawansowanych stadiach. Wskazał na zalety wykonywania badania usg. – Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możemy ocenić budowę, wielkość macicy i jej stany patologiczne, którymi najczęściej są mięśniaki, obecnie u połowy kobiet, a jeśli chodzi o problemy onkologiczne możemy podejrzewać wczesne postaci np. raka endometrium i co najważniejsze oceniamy również jajniki i jajowody, szukając w nich nieprawidłowych zmian takich jak torbiele lub guzy. – zaznaczył.

Więcej w programie Polsat Kopernik była kobietą – Zdrowie kobiet po bezpłatnym zarejestrowaniu się na platformie polsatgo.pl.

oprac. KS; ilustracja: polsatgo.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.