PROJEKTY FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA
„Zakup aparatury/sprzętu medycznego” w ramach dotacji celowej
7 września 2023 roku została podpisana umowa nr DOI/INST/85112/6230/43/1019 na udzielenie dotacji celowej w 2023 r. na zakup aparatury/sprzętu medycznego – mammograf cyfrowy z opcją mammografii spektralnej oraz biopsji, aparat USG do brachyterapii z opcją biopsji przezkroczowej, aparat USG ze zintegrowanym systemem do biopsji fuzyjnej BK z głowicami, aparaty do znieczuleń, wieża endoskopowa z wyposażeniem.
Wartość zadania: 5 366 060 zł
Dofinansowanie z budżetu państwa: 5 347 903 zł
Wkład własny: 2 057 zł
Celem inwestycji jest polepszenie warunków diagnostyki u osób chorych na nowotwory.
Nowy mammograf cyfrowy rozbudowany o zaawansowane aplikacje umożliwia przeprowadzenie pełnej diagnostyki piersi. Aparat posiada możliwość wykonania mammografii spektralnej z kontrastem, możliwość wykonania tomosyntezy oraz biopsji piersi co pozwala na weryfikację zmian niewidocznych w innych badaniach obrazowych. Biopsja wykonywana pod mammografią spektralną, precyzyjnie wskazuje właściwy obszar, z którego należy pobrać próbkę do badania histopatologicznego. Nowoczesna konstrukcja mammografu, detektor nowej generacji umożliwiają takie dopasowanie parametrów ekspozycji aby dawka promieniowania jonizującego była utrzymana na najniższym poziomie, co poprawia bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu. Nowoczesna lampa rentgenowska pozwala na wykonanie kolejnej ekspozycji natychmiast po zakończeniu poprzedniej co umożliwi wykonanie większej ilości mammografii każdego dnia i skróci czas oczekiwania na badanie. Zaawansowanie technologiczne zakupionego mammografu poprawia rokowania pacjentek
i bezpieczeństwo podczas badania.
Zakupiony aparat USG umożliwia przygotowywanie i prowadzenie leczenia z wykorzystaniem brachyterapii HDR. Wysokiej klasy aparat z wielopłaszczyznowymi głowicami do zastosowań urologicznych i ginekologicznych pozwala z większą dokładnością oznaczyć struktury konieczne do zaplanowania i prowadzenia brachyterapii, co przekłada się na poprawę jakości i skuteczności prowadzonego leczenia.
Zakupiony aparat USG to system do celowanej biopsji stercza, łączący trójwymiarowe badanie ultrasonograficzne z fuzją obrazu rezonansu magnetycznego oraz śledzeniem narządu. Umożliwia wykrycie raka gruczołu krokowego, pozwala na dokładną lokalizację wykrytej zmiany i pobranie z niej wycinka. Duża precyzja badania umożliwia wczesne zdiagnozowanie choroby, wdrożenie odpowiedniego leczenia i powrót pacjentów do pełni zdrowia.
Zakupione aparaty do znieczulania umożliwiają stosowanie zaawansowanych trybów wentylacji, prowadzenie znieczulenia niskimi przepływami. Pozwala to na maksymalną wydajność na każdym etapie znieczulenia, ograniczenie wziewnych środków anestetycznych zwiększając poziom bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego przy mniejszych kosztach zabiegów. Aparaty są wyposażone w kardiomonitory z modułami m.in. do pomiaru głębokości uśpienia, zwiotczenia mięśniowego, analgezji co dodatkowo wpływa na stabilność znieczulenia, poprawę bezpieczeństwa pacjentów oraz komfort użytkowania.
Inwestycja w postaci wieży endoskopowej ma służyć do wykonywania endoskopii górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zastosowane w urządzeniu nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. wysoka jakość obrazowania 4K, obrazowanie w wąskim paśmie światła NBI wzmacniające kontrast i wizualizację naczyń krwionośnych, moduł sztucznej inteligencji, poprawią skuteczność w diagnozowaniu raka jelita grubego, odbytnicy, przełyku, żołądka, dwunastnicy. Wyposażenie wieży endoskopowej w insuflator CO2 oraz aparat elektrochirurgiczny z przystawką argonową poprawi bezpieczeństwo pacjentów podczas leczenia wczesnych zmian zlokalizowanych
w śluzówce i podśluzówkowo, w górnym i dolnym piętrze jamy brzusznej.