Na prośbę Samorządu Uczniowskiego V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, reprezentowanego przez Przewodniczącą Zuzannę Cieszkowską, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie zorganizował w dn. 4 grudnia 2024 r. prelekcję pt. „Czym zajmuje się fizyk medyczny”.
Prelekcję poprowadził mgr inż. Damian Kabat, pełniący obowiązki kierownika Zakładu Fizyki Medycznej i jednocześnie kierownik Pracowni Dozymetrii Klinicznej i Kontroli Jakości w Radioterapii. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że studia to dopiero początek, a kolejne kroki do tego, aby stać się fizykiem medycznym, są jeszcze trudniejsze. Kształcenie specjalizacyjne, według obecnie obowiązującego programu, trwa 3,5 roku i obejmuje łącznie 6264 godzin kształcenia. Do tego niezbędne jest również doświadczenie zawodowe w tym obszarze.
Fizyk medyczny stosuje metody fizyki radiacyjnej w celach medycznych, działa lub doradza w dziedzinie dozymetrii napromieniania pacjentów w chorobach nowotworowych, stosując złożone procedury i techniki medyczne wykorzystując promieniowanie jonizujące. Zapewnia optymalizację i jakość zabiegów oraz sprawuje kontrolę nad bezpiecznym stosowaniem promieniowania jonizującego w radioterapii onkologicznej, diagnostyce obrazowej oraz medycynie nuklearnej, doświadczalnej i klinicznej.
Dziękujemy Dyrekcji oraz Samorządowi Uczniowskiemu V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie za zaproszenie i cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą z młodymi, ambitnymi uczniami!