Dołączamy do kilku ośrodków w kraju, które oferują pacjentom radioterapię adaptacyjną. Możemy zaoferować naszym pacjentom zupełnie nową jakość terapeutyczną.
Współcześnie stosowana radioterapia opiera się na statycznych technikach gdzie pacjent jest dostosowywany do opracowanego planu leczenia. Teraz, w oparciu o wysokiej jakości obrazowanie i zastosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych, zespół medyczny będzie precyzyjnie dostosowywał proces radioterapii do aktualnego położenia, kształtu i wielkości guza ze szczególnym uwzględnieniem chwilowego położenia zdrowych narządów. Innymi słowy – dawka promieniowania będzie dobierana w zależności od zmieniających się warunków niemal w czasie rzeczywistym w momencie gdy pacjent znajduje się na stole terapeutycznym.
Umożliwia to akcelerator terapeutyczny Varian Ethos wyposażony w technologię obrazowania HyperSight zakupiony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej w zakresie zadania pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”.
Stosowanie techniki adaptacyjnych wymaga dodatkowego zaangażowania fizyków medycznych oraz lekarzy podczas każdej sesji napromieniania pacjenta.
Lekarz radioterapeuta podczas każdej sesji terapeutycznej, dostosowuje kontury i faktyczne położenie narządów zdrowych i zmiany nowotworowej. Oczywiście, punktem wyjścia jest plan referencyjny wykonywany tak, jak dotychczas, ale gdy pacjent znajduje się już na stole, konieczne jest wykonanie kolejnych wersji planu leczenia, tak aby odwzorować anatomię pacjenta w trakcie napromieniowania.
Leczenie technikami adaptacyjnymi radioterapii jest znacznie bardziej zasobochłonne i czasochłonne. Warto podkreślić również, że w tej metodzie to nie pacjent dostosowuje się do aparatu, ale aparat jest dostosowywany do chwilowego ułożenia pacjenta. „Pacjent leży w tej samej pozycji, a wiązki promieniowania są dopasowywane do anatomii pacjenta. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy ruchomość narządów krytycznych, czyli tych, które chcemy ochronić przed promieniowaniem jest duża”- wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Banaś, prof. NIO-PIB, Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Naukowych.
Nowa technika napromieniania opiera się na nowoczesnym systemie do realizacji teleradioterapii Ethos firmy VARIAN, który umożliwia obliczanie dawek niemal w czasie rzeczywistym, a uściślając podczas każdej sesji napromieniania. Tak skonfigurowany system do teleradioterapii oprócz samego akceleratora medycznego obejmuje indywidualny system planowania leczenia, serwery obliczeniowe o dużej mocy obliczeniowej, moduł tomografii rentgenowskiej w technice CBCT oraz oprogramowanie wspierające.
Po raz pierwszy w Europie zastosowano tę metodę terapeutyczną w Szpitalu Erasmus MC w Rotterdamie w roku 2023. W Polsce radioterapię adaptacyjną pod kontrolą tomografii komputerowej wprowadziły w roku 2024 wszystkie trzy oddziały Narodowego Instytutu Onkologii. Oddział krakowski uruchomił nowy aparat w połowie października br.