Znakomite grono wykładowców, w tym znacząca liczba kadry medycznej z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie-Państwowego Instytutu Badawczego uczestniczy w konferencji poświęconej funkcjonowaniu tzw. Breast Unitów, która odbywa się w Krakowie, w dniach 29-30 października 2024 r., a której organizatorem jest krakowski oddział NIO-PIB.
Centra Kompetencji Leczenia Raka Piersi, czyli tzw. Breast Units oferują chorym kompleksową i spersonalizowaną opiekę. Dzięki interdyscyplinarnym zespołom specjalistów, pacjentki otrzymują wsparcie na każdym etapie choroby – od diagnozy, przez leczenie, aż po rehabilitację. Takie podejście zwiększa skuteczność terapii i poprawia jakość życia pacjentek.
Breast Units funkcjonujące w NIO-PIB wyposażone są w zaawansowaną technologię i narzędzia diagnostyczne, zapewniając pacjentkom precyzyjną diagnozę i leczenie zgodne z międzynarodowymi standardami, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne pokonanie choroby.
W Polsce rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami u kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce jest notowanych około 20 000 nowych zachorowań na raka piersi, co czyni tą chorobę najczęstszym złośliwym nowotworem u kobiet w Polsce. Niestety, liczba nowych rozpoznań w tym zakresie stale rośnie, a tendencja ta najprawdopodobniej utrzyma się w nadchodzących latach.
Ogólna umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce należy do najwyższych w UE, mimo niższych niż w całej UE współczynników zachorowalności na raka zarówno wśród mężczyzn (niższe o 5 %), jak i kobiet (niższe o 3 %) [dane z roku 2020 – raport z serii „Krajowe profile dotyczące nowotworów Polska 2023”, przygotowany przez Europejski Rejestr Nierówności w Przeciwdziałaniu Nowotworom]. Obecnie 5-letni okres przeżycia dla kobiet leczonych na raka piersi wynosi w UE ok. 83% podczas gdy w Polsce 77%. Szanse przeżycia zależą od stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy, histologicznego podtypu nowotworu, wieku pacjentki i skuteczności leczenia. Wskaźnik umieralności w naszym kraju z tej przyczyny wynosi około 6 400 zgonów rocznie.
W 2021 roku tzw. surowy wskaźnik zachorowań na raka piersi w Polsce wynosił 107,4 na 100 tys. kobiet. Ten trend jest, niestety, wzrostowy. Szacuje się, że liczba przypadków raka piersi wzrośnie o około kilkanaście procent – niektóre prognozy wskazują, że może być to nawet 15% w ciągu najbliższych pięciu lat. Wzrost zachorowań związany jest z czynnikami takimi jak starzenie się populacji, zmiany stylu życia, zanieczyszczenie środowiska i brak świadomości o ważności wykonywania badań przesiewowych. Wiele kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno – część z nich trafia do gabinetu z zaawansowaną chorobą.
„Pogląd, że rak piersi jest jednorodną chorobą, jest znacznym błędem” W rzeczywistości istnieją liczne histologiczne i molekularne podtypy raka piersi; każdy z nich charakteryzuje się unikatowymi cechami biologicznymi, odmiennym zachowaniem i odmiennym sposobem leczenia. Uproszczenie w tym względzie może prowadzić do błędnej diagnozy, terapii i opieki nad pacjentem” – mocno podkreślił prof. Janusz Ryś, dyrektor krakowskiego oddziału NIO-PIB.
Zmienność podtypów raka piersi dodatkowo komplikuje obecność markerów molekularnych, takich jak mutacje genów BRCA1 i BRCA2, które mogą znacząco wpływać na decyzje dotyczące leczenia – stąd tak ważna dyskusja merytoryczna dotycząca tego tematu. Jeśli mamy ambicję proponować „leczenie szyte na miarę”, to podstawą jest właściwa diagnoza – powiedział prof. Janusz Ryś,
Gościem honorowym i zarazem gospodarzem konferencji była Pani dr hab. n. med. Beata Jagielska – Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, która przedstawiła historię leczenia raka w Polsce. Obecni byli również dyrektorzy oddziałów NIO-PIB: gliwickiego – dr hab. n. med. Sławomir Blamek, prof. Instytutu oraz krakowskiego – prof. dr hab. n. med. Janusz Ryś, pod kierownictwem którego przygotowana została konferencja. Konferencję uświetnili swoją obecnością: Pani Elżbieta Achinger, I Wicewojewoda Małopolski oraz Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego. Wicewojewoda E. Achinger podkreśliła w swoim wystąpieniu interdyscyplinarność Centrów Kompetencji Leczenia Raka Piersi. „To model, który powinniśmy szeroko udostępniać” – powiedziała Pani Wicewojewoda. Marszałek Łukasz Smółka zaznaczył: „Jeśli chcemy myśleć o rozwoju regionu, przede wszystkim musimy zadbać o zdrowie jego mieszkańców”.